Medycyna estetyczna coraz bardziej zyskuje na popularności. Jednym z zabiegów, na które coraz częściej decydują się nasze pacjentki, jest botoks. Jest to substancja stosowana w celu złagodzenia rysów twarzy. Inaczej zwany toksyną botulinową, która podana w odpowiedniej dawce powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. W efekcie ogranicza aktywność nadmiernie aktywnego mięśnia.

W jakim celu i do czego można stosować botoks?

Zmarszczki mimiczne, czyli zmiany wyglądu cery w określonych miejscach powstają na skutek marszczenia brwi w zdumieniu czy robienia tak zwanych kurzych łapek podczas uśmiechania się. Z biegiem lat napięcie naskórka oraz odżywanie skóry są coraz mniejsze, naturalny kolagen zanika, a co za tym idzie – zmarszczki się pogłębiają.

Czy nasze pacjentki wykonują zabieg botoksu wyłącznie w celach estetycznych? Niekoniecznie. Zmiany, które pojawiają się z upływem lat, czyli pogłębiające się zmarszczki mimiczne często powodują utratę pewności siebie oraz wpływa na codzienne samopoczucie. Wiąże się z mniejszą chęcią spotkań towarzyskich czy wspólnych fotografii. W takich sytuacjach warto uporać się z tymi zmianami, korzystając z zabiegów medycyny estetycznej. Dobranie odpowiedniej ilości substancji (w tym wypadku toksyny botulinowej) pozwoli na całkowicie bezpieczny zabieg.

Botoks wstrzykujemy również w leczeniu nadpotliwości oraz bruksizmu. Jego zastosowanie pomaga osobom, u których występuje nadmierna potliwości w okolicach pach, dłoni oraz stóp. Podawana w niewielkich ilościach podczas wielokrotnych i płytkich nakłuć toksyna botulinowa sprawia, że aktywność mięśni opróżniających gruczoły potowe zostaje zablokowana. W przypadku bruksizmu zaś, którego przyczyną jest wysoka aktywność mięśni żwaczy, a efektem zgrzytanie zębami oraz ich mocne zaciskanie, leczenie polega na podaniu botoksu w kilku miejscach do mięśnia żwacza. Taki zabieg wpływa na jego osłabienie, a w rezultacie  na ustąpienie objawów lub ich znaczne zmniejszenie.

Jak długo trwa zabieg botoksu i jak szybko widoczne są efekty?

Zabieg jest bezbolesny i trwa maksymalnie dziesięć minut. Polega na wstrzyknięciu za pomocą cienkiej igły niewielkiej ilości botuliny w określone (najczęściej 2-4) miejsca na twarzy. Przez kolejnych kilka dni botoks przenika do sąsiadujących mięśni. Na efekty nie musimy długo czekać. Wystarczy 7 do 10 dni, aby je zauważyć. Jak długo można cieszyć się efektami zabiegu? Utrzymują się one od 6 do 9 miesięcy.

Mimo tego, że opinie społeczne na temat botoksu nadal bywają kontrowersyjne, coraz więcej klientek się na niego decyduje. Pamiętajcie Państwo, że zabiegi medycyny estetycznej wykonywane pod okiem wykwalifikowanych specjalistów są w pełni bezpieczne. Dlatego serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie podczas konsultacji rozwiejemy ewentualne wątpliwości i odpowiemy na pytania.