Zmarszczki są oznaką starzenia się, która nie ominie nikogo. Z biegiem lat, pod wpływem zmian hormonalnych, zmniejsza się napięcie skóry, z powodu mniejszej produkcji naturalnego kolagenu. Jako pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne, będące wynikiem naturalnej ekspresji twarzy. To zwykle, tak zwane kurze łapki czy lwia zmarszczka. Choć początkowo są stosunkowo płytkie, to w miarę upływu lat, pogłębiają się, postarzając twarz i nadając jej surowy wygląd. Dziś można odwrócić ten proces, dzięki zastosowaniu botoksu, wygładzającego tego typu zmiany.

Jak działa botoks?

Do zabiegu z botoksem używa się toksyny botulinowej w odpowiednim, niskim stężeniu. Jej zadaniem jest porażanie nerwów mięśni, które są odpowiedzialne za tworzenie zmarszczek mimicznych. Dzięki rozluźnieniu napięcia mięśni, skóra się wygładza, a zmarszczki mimiczne są zniwelowane. Ze względu na swoje właściwości, botoks znajduje zastosowanie w likwidowaniu, wspomnianych już, kurzych łapek i lwiej zmarszczki, ale także zmarszczek poprzecznych na czole, bruzd na szyi i dekolcie. Botoks stosuje się także do podnoszenia kącików ust i opadających powiek.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg z użyciem botoksu jest prawie bezbolesny. W przypadku wysokiej wrażliwości na ból można w jego przebiegu stosować środki miejscowo znieczulające. Zabieg polega na wprowadzeniu bardzo cienką igłą botoksu w określone miejsca na twarzy. Zazwyczaj jest to kilka punktów. Po zabiegu może pojawić się zasinienie lub obrzęk, które samoistnie znikną w ciągu kilku dni. Botoks w tym czasie zwiększa obszar działania, wygładzając skórę, dając ostateczny efekt. Trwałość zabiegu jest zróżnicowana, a jego skuteczność widoczna jest przez około 3-9 miesięcy.

Co trzeba wiedzieć przed poddaniem się zabiegowi botoksu?

Przed zabiegiem podania botoksu lekarz go wykonujący musi wiedzieć o wszystkich chorobach przewlekłych, na jakie cierpi pacjent/ka, a także o lekach, jakie przyjmuje, zwłaszcza jeśli są to leki przeciwzapalne lub przeciwzakrzepowe. Lekarz musi wiedzieć także o aktualnych dolegliwościach i infekcjach. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża oraz czas karmienia piersią, a także wrażliwość na toksynę botulinową. Jeśli jest to kolejny z zabiegów z botoksem, a w poprzednim wystąpiły jakiekolwiek powikłania, należy bezwzględnie poinformować o ich przebiegu lekarza.