Choć mogłoby się wydawać, że tatuaż jest pamiątką na całe życie, to może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu będzie nam zależeć na usunięciu niechcianej już ozdoby. Podjęcie decyzji o pozbyciu się tatuażu nie jest jednak łatwe, szczególnie że w świadomości wielu osób zakorzeniony jest błędny pogląd, zgodnie z którym zabieg usunięcia jest praktycznie niemożliwy do przeprowadzenia, a nawet jeśli uda się skutecznie rozjaśnić tatuaż, to może pozostać po nim tzw. widmo. Panuje również przekonanie, że zabiegi wykonywane z zastosowaniem lasera pozostawiają na skórze brzydkie blizny, wiążą się z ogromnym bólem i nie są w stanie całkowicie wyciągnąć pigmentu ze skóry (szczególnie białego), przez co leczenie jest w praktyce nieefektywne. Na szczęście współcześnie dostępne metody nie tylko radzą sobie z wymienionymi wyżej problemami, ale pozwalają także na usunięcie tatuażu bez użycia lasera!

Na czym polega nielaserowe usuwanie tatuażu?

Nielaserowe usuwanie tatuaży jest uznawane za jedną z najpopularniejszych alternatyw dla zabiegów pozbywania się pigmentu ze skóry. Polega ono na użyciu specjalnego urządzenia, które jest zakończone modułem z mikroskopijnymi igiełkami. Z ich pomocą dochodzi do otworzenia naskórka i podania niewielkiej ilości płynu, którego skład bazuje na kwasie mlekowym. Kiedy preparat miesza się z barwnikiem tatuażu, dochodzi do aktywacji układu immunologicznego, a konkretnie komórek żernych (makrofagów), które pochłaniają substancje barwne, po czym migrują do powierzchni skóry. Na skutek zabiegu powstaje strup, który po 3-4 tygodniach odpada, odsłaniając pozbawioną atramentu skórę. Z czasem odzyskuje ona naturalny wygląd oraz zachowuje wszystkie wcześniejsze właściwości, co pozwala m.in. na opalanie się. Wśród innych zalet metody nielaserowej wymienia się brak pozostawiania w ciele jakichkolwiek barwników (w technice laserowej muszą być one metabolizowane) oraz większą skuteczność.

Dlaczego do usuwania tatuaży stosuje się kwas mlekowy?

Kwas mlekowy jest substancją nietoksyczną, która jest nie tylko najpowszechniej występującym w naturze kwasem, ale wchodzi także w skład naszego organizmu. Dysponuje właściwościami złuszczającymi i skutecznie stymuluje komórki do odnowy, natomiast w postaci mleczanu stanowi istotny produkt pośredni metabolizmu (występuje m.in. przy intensywnym wysiłku fizycznym). Z tego powodu kwas mlekowy często można spotkać w zwykłych kosmetykach, które służą do demakijażu, wygładzania skóry i łagodzenia zaczerwienień. W stężeniu 40% kwas służy jako środek złuszczający, natomiast powyżej 70% stosuje się go do leczenia trądziku. Jak można się domyślić, preparat oparty na kwasie mlekowym jest bardzo bezpiecznym i efektywnym sposobem na usuwanie tatuaży. Pozwala pozbyć się wszelkich kolorów oraz mieszanek atramentów niemożliwych do pełnego usunięcia metodą laserową, a ponadto po zabiegu kwas rozpada się samoistnie, nie pozostawiając w skórze żadnych szkodliwych związków chemicznych.