Chociaż wypadanie włosów może być spowodowane różnymi stanami i chorobami, wynikający z nich stres, niepokój i brak pewności siebie są prawie takie same dla wszystkich. Miliony mężczyzn i kobiet cierpią z powodu przerzedzania włosów niezależnie od wieku. Prawie połowa wszystkich mężczyzn zauważy znaczną utratę włosów, po czterdziestce. U wielu osób wypadanie włosów jest uwarunkowane genetycznie, ale przewlekłe choroby mogą również powodować przerzedzenie i wypadanie włosów. Nawet dieta i styl życia mogą mieć negatywny wpływ na stan włosów i skóry głowy. Nauka i medycyna przez wieki próbowały analizować i opracowywać sposoby zapobiegania wypadaniu włosów i zachęcania do ich odrastania. Dziś paramedyczna nauka trychologii koncentruje się wyłącznie na leczeniu chorób i uszkodzeń, które wpływają na ludzkie włosy, wypadanie włosów i związane z tym schorzenia skóry głowy. Specjalista od włosów nazywa się trychologiem.

Kim jest trycholog?

Lekarz trycholog specjalizuje się w identyfikacji chorób włosów i skóry głowy, które mogą być przyczyną wypadania włosów. Robią to, próbując stymulować odrost włosów, jednocześnie zachowując pozostałe włosy. Trychologia to specjalność paramedyczna. Oznacza to, że trycholog współpracuje z pacjentami i ich lekarzami, aby uzupełnić ich wysiłek i pracę medyczną. W porozumieniu z lekarzem trycholog może lepiej zrozumieć, w jaki sposób utrata włosów jest związana z niedoborami lub innymi problemami medycznymi, które możesz mieć. Trycholodzy różnią się od dermatologów, ponieważ skupiają się wyłącznie na zdrowiu włosów i skóry głowy, a nie na twarzy i innych obszarach skóry. Ich specyficzne szkolenie daje im pełniejsze zrozumienie działania wypadania włosów. Dzięki tym informacjom trycholog może sformułować plan leczenia włosów i skóry głowy, aby temu zapobiec. Trycholog może również opracować rutynową pielęgnację włosów, aby stymulować wzrost włosów.

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog zajmuje się badaniem włosów, cebulek oraz skóry głowy, aby zrozumieć, co uniemożliwia prawidłowy wzrost włosów. Problem jest weryfikowany przez badanie mikroskopowe, które wykonuje się za pomocą specjalnego sprzętu. Po przeanalizowaniu stanu włosów, cebulek i skóry głowy lekarz jest w stanie zasugerować, jaki rodzaj leczenia jest wymagany, aby rozwiązać problem. Rodzaj leczenia jest omawiany z pacjentem, aby wiadomo było, jakie leczenie przyniesie najlepsze efekty.

Kiedy odwiedzić trychologa?

Problem z włosami to drażliwy temat, ponieważ wpływa na wygląd zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ci specjaliści medyczni pomagają leczyć zaburzenia włosów. Wizyta i konsultacja z trychologiem, może pomóc rozwiązać ten problem i nie powinna sprawiać nikomu dyskomfortu. W rzeczywistości powinno to sprawić, że poczujesz się swobodnie, ponieważ to właśnie trycholog może położyć kres twoim problemom z włosami.

Kilka powodów, dla których warto odwiedzić trychologa:

  • Swędząca i łuszcząca się skóra głowy może powodować wypadanie włosów i odwodnienie skóry głowy. Skonsultowanie się z trychologiem może pomóc w opanowaniu tego problemu.
  • Przerzedzanie włosów sprawia, że ​​wszyscy czują spadek pewności siebie i brak komfortu. Schematy przerzedzania się różnią się u mężczyzn i kobiet.
  • Wypadanie włosów: Zwykle powszechny problem wśród mężczyzn i kobiet należy rozwiązać, konsultując się ze specjalistą od włosów. Konieczne jest zrozumienie przyczyny wypadania włosów i sposobu tego powstrzymania. Kilka zmian w diecie i sposobie pielęgnacji włosów może pomóc rozwiązać ten problem.
  • Łysienie: Łysienie jest dość zauważalne i czasami może być krępujące, co nie powinno obniżać nastroju i pewności siebie. Nieprawidłowa dieta i inne czynniki, takie jak historia dziedziczna, mogą być również przyczyną pojawienia się łysiny.

Istnieje wiele przyczyn występowania tych stanów, które są szczegółowo omawiane podczas konsultacji. Lekarz pomoże zidentyfikować źródło problemu i sposób jego rozwiązania. Trycholodzy są również znani z wykonywania zabiegów chirurgicznych, które są skuteczną metodą na wypadające włosy.

Jak trycholog może pomóc w wypadaniu włosów?

Trycholog zaczyna od poznania swoich pacjentów. Podczas konsultacji trycholog bada włosy i skórę głowy, zbiera osobistą historię danej osoby i analizuje czynniki genetyczne, ich codzienny styl życia, warunki środowiskowe i wszelkie inne problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływ na zdrowie skóry głowy. Informacje medyczne, takie jak przyjmowane przez pacjenta leki, problemy hormonalne i niedobory żywieniowe, są również uwzględniane w profilu konsultacji sporządzanym przez trychologa. Korzystając z tych informacji, trycholog ocenia pacjenta i może zaproponować plany leczenia, lub leczenie miejscowe. Może również zasugerować zmiany w stylu życia lub środowisku, które mogą poprawić tempo odrastania włosów i poprawić stan skóry głowy. W Keramed zajmujemy się trychologią, która zapewnia kompleksową opiekę, aby każdy pacjent osiągnął długotrwałą i satysfakcjonującą poprawę.