Starzenie się skóry to naturalny, ale również długotrwały proces, który trudno zatrzymać. Szybkie i intensywne pojawianie się zmarszczek często spędza nam sen z powiek. Pierwsze z nich pojawiają się już między 26 a 30 rokiem życia. Jednak u kobiet z cerą przesuszoną i zniszczoną zmarszczki mogą pojawić się nawet zaraz po dwudziestych urodzinach. Odpowiednia i właściwie dobrana profilaktyka pozwala na opóźnienie procesu starzenia się skóry, a także na zmniejszenie widoczności niektórych zmarszczek. Dowiedz się, skąd biorą się na twarzy.

Dlaczego powstają zmarszczki?

Zmarszczki uważane są za znaczny defekt kosmetyczny i estetyczny. Przyczyny ich powstawania dzielone są przez specjalistów na dwie grupy: procesy zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Do drugich z nich należą zmiany genetyczne i hormonalne. Oznacza to, że są to zmiany związane ze zmniejszeniem się liczby włókien elastyny i kolagenu, a także znaczny spadek estrogenów. Natomiast do zmian zewnątrzpochodnych zaliczają się konsekwencje ekspozycji na promieniowanie UV, niewłaściwa dieta, dym papierosowy czy zanieczyszczenie powietrza.

Warto również zwrócić uwagę, że na powstawanie zmarszczek wpływa w głównej mierze mimika naszej twarzy. Ułożenie mięśni mimicznych pogłębia się wraz z upływem lat, co powoduje znaczne utrwalenie zmarszczek. Sucha skóra, ze względu na osłabioną barierę ochronną i problemy związane z zatrzymywaniem wody w naskórku, jest bardziej narażone na przedwczesne starzenie się. Zabiegi medycyny estetycznej, w tym wypełnianie zmarszczek czy botoks, to skuteczny i prosty sposób walki z nimi. Ich działanie jest najczęściej skuteczne i trwałe, a także bezpieczne dla zdrowia i urody.

Jak pozbyć się zmarszczek?

Pomimo tego, że nie mamy bezpośrednio wpływu na procesy starzenia się zachodzące w naszym organizmie, możemy w skuteczny sposób zaradzić niektórym konsekwencjom. Istnieje kilka sposobów niechirurgicznej korekcji zmarszczek. Do jednego z najbardziej popularnych należy toksyna botulinowa, która służy głównie redukcji zmarszczek mimicznych. W celu skorygowania głębszych zmarszczek stosuje się wypełnienie kwasem hialuronowym. Zabieg pozwala na wiązanie wody i osiąganie efektu wygładzenia i modelowania skóry.