Ilość oraz różnorodność dostępnych zabiegów medycyny estetycznej sprawia, że korzysta dziś z nich coraz więcej osób. Swoją popularność zawdzięczają one w dużej mierze metodom mało inwazyjnym, dzięki którym znaczną poprawę wyglądu można uzyskać przez niewielką ingerencję w swój wygląd. Jedną z takich metod jest karboksyterapia, której zastosowanie jest bardzo wszechstronne.

Zabieg karboksyterapii opiera się na wykorzystaniu dwutlenku węgla. Podanie go w różne partie ciała wpływa na poprawę krążenia w tkankach, zwiększenie elastyczności skóry oraz miejscową redukcję tkanki tłuszczowej.

Co dzieje się podczas zabiegu karboksyterapii?

Pozytywne efekty tej metody zawdzięczamy reakcjom fizjologicznym, które zachodzą po podaniu dwutlenku węgla poprzez cienką igłę wprowadzaną pod kątem 45 stopni podskórnie lub śródskórnie. W szeregu zmian biochemicznych powstaje kwas węglowy, który obniża wartość pH w miejscu iniekcji. To z kolei pozwala na lepsze odłączanie się hemoglobiny od cząsteczek tlenu, poprawiając natlenienie i odżywienie tkanek poddanych zabiegowi. Zmiana wartości pH ma również wpływ na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz poprawę elastyczności włókien kolagenowych. Pożądanym rezultatem tego zabiegu jest również utlenianie tłuszczy.

Zabieg karboksyterapii uznawany jest za bezbolesny, chociaż samo wkłucie i wprowadzanie gazu może powodować uczucie chwilowego pieczenia. Podanie dwutlenku węgla jest bezpieczne, ponieważ jest to gaz naturalnie występujący w organizmie człowieka. Aplikowany podskórnie, usuwany jest podczas wymiany gazowej w procesie oddychania. W zabiegu tym niezbędna jest specjalny aparat, dzięki któremu można kontrolować ilość podawanego gazu.

Wskazania do iniekcji dwutlenku węgla

Ogromną zaletą tej metody jest jej mała inwazyjność, niskie ryzyko powikłań oraz szerokie zastosowanie. To właśnie wszechstronność zabiegu karboksyterapii sprawia, że w naszym gabinecie polecamy go szczególnie osobom, które chciałyby zniwelować:

  • cellulit – następuje wygładzenie i napięcie skóry poprzez syntezę kolagenu,
  • nadmiar tkanki tłuszczowej – dochodzi do rozpuszczenia komórek tłuszczowych oraz usprawnienia ich metabolizmu,
  • wiotkość skóry – staje się napięta i ujędrniona,
  • worki, cienie pod oczami, zmarszczki – lepsze krążenie i dotlenienie wpływa na rewitalizację  okolic oczu,
  • rozstępy, blizny – zmniejszenie ich widoczności dzięki stymulacji produkcji kolagenu,
  • łuszczyca – dotlenienie obszarów zmienionych chorobowo łagodzi stan zapalny skóry.

Liczba zabiegów niezbędnych do uzyskania pożądanego efektu zależy od miejsca aplikacji. Pierwsze zauważalne zmiany mogą pojawić się praktycznie natychmiast, ale dla utrzymania efektów karboksyterapia musi być powtarzana. Zastosowanie dwutlenku węgla w medycynie estetycznej z powodzeniem może konkurować z operacyjnymi sposobami poprawy urody. Zabieg ten niewskazany jest dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz osób z chorobami serca czy niewydolnością nerek.