Proces leczenia bruksizmu w medycynie estetycznej opiera się przede wszystkim na botoksie, który jest dobrze znanym środkiem stosowanym w celu redukcji zmarszczek. Botoks to toksyna botulinowa typu A – substancja, która działa na mięśnie, powodując ich czasowe porażenie. W przypadku bruksizmu botoks może pomóc w redukcji napięcia mięśni żuchwy, co przekłada się na zmniejszenie zaciskania i zgrzytania zębami.

Jak przebiega leczenie bruksimu botoksem?

Leczenie bruksizmu we Wrocławiu za pomocą botoksu polega na podaniu preparatu bezpośrednio do mięśnia żwacza – największego mięśnia odpowiedzialnego za ruchy zgryzu. Zabieg jest szybki i nieinwazyjny, trwa zaledwie kilkanaście minut. Przed jego przeprowadzeniem lekarz może zastosować specjalny krem znieczulający w celu zmniejszenia dyskomfortu pacjenta. Efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy, po czym zabieg można powtórzyć.

Korzyści z leczenia bruksizmu botoksem

Stosowanie botoksu w leczeniu bruksizmu przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, zmniejsza napięcie mięśni żuchwy, co redukuje zaciskanie i zgrzytanie zębami. Dzięki temu pacjenci doświadczają znacznego złagodzenia bólu żuchwy oraz bólu głowy spowodowanego bruksizmem. Po drugie, zabieg zapobiega dalszemu uszkodzeniu szkliwa oraz nadwrażliwości zębów, poprawiając tym samym jakość życia.

Alternatywne metody leczenia bruksizmu

Botoks to nie jedyna metoda leczenia bruksizmu. Istnieją również inne sposoby radzenia sobie z tym schorzeniem, takie jak:

  1. Szkolenie relaksacyjne – nauka technik relaksacyjnych może pomóc w zarządzaniu stresem i lękiem.
  2. Terapia behawioralna – terapia poznawczo-behawioralna może pomóc w zmianie nawyków związanych z bruksizmem.
  3. Plastikowe szyny na zęby – stosowane przede wszystkim podczas snu, mają na celu ochronę zębów przed uszkodzeniami.
  4. Leczenie farmakologiczne – w niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić stosowanie środków farmakologicznych, takich jak leki przeciwlękowe czy miorelaksanty.