Medycyna estetyczna jest silnie powiązana z kosmetologią i dermatologią, jednak lekarze dysponują zdecydowanie większymi możliwościami ingerowania w naszą skórę, co może przynosić duże bardziej wyraźne rezultaty. Nie bez znaczenia jest również poziom posiadanej wiedzy, który ma duże znaczenie w zabiegach inwazyjnych. Medycyna estetyczna to często sposób na pozbycie się niedoskonałości i mankamentów urody, ale również sposób na skuteczne odmłodzenie, spłycenie zmarszczek i wygładzenie skóry bez zastosowania skalpela, a i rekonwalescencja jest zdecydowanie krótsza. Czy jednak zabiegi oferowane przez medycynę estetyczną są dobre dla każdego? Kto może się im poddać i kiedy efekty będą zadowalające, a na co powinniśmy być szczególnie wyczuleni?

Medycyna estetyczna – kiedy zdecydować się na zabieg?

Do lekarza medycyny estetycznej zgłaszamy się zwykle z problemami dotyczącymi naszej skóry. Mogą to być pogłębiające się zmarszczki, przebarwienia skórne czy np. usuwanie tłuszczu lub lifting. Popularne jest również zastosowanie w gabinetach najnowszych technologii w celu usuwania niechcianych tatuaży. Z pewnością więc jeśli jakiś problem natury estetycznej pojawił się na naszej skórze i chcemy się go skutecznie pozbyć, to warto znaleźć polecanego specjalistę z dziedziny medycyny estetycznej i umówić się na konsultację. Właśnie na niej zostanie dokładnie określone, czy zabieg może być u nas wykonany. Musimy bowiem pamiętać, że do każdej inwazyjnej procedury występują określone przeciwwskazania, których obecność może nas zdyskwalifikować czasowo lub na stałe.

Nie bagatelizuj przeciwwskazań

Zwykle tego rodzaju zabiegów nie wykonuje się u kobiet w ciąży czy karmiących piersią, gdyż nie jest znany ich wpływ na matkę i maleństwo. Wyklucza się również pacjentów onkologicznych, w niektórych zabiegach takich z metalowymi implantami i rozrusznikami serca. Przeciwwskazaniem będzie również stan zapalny występujący na skórze, a innym razem przyjmowanie leków powodujących rozrzedzenie krwi czy retinoidów w terapii ogólnej.