Botoks pozwala na pozbycie się większości zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które pojawiają się na skórze w pierwszej kolejności i są wynikiem napięcia mięśni, związanym z ekspresją twarzy. Mogą występować już pomiędzy 20-30 rokiem życia. Czy to oznacza, że w tym wieku powinno się wykonywać zabiegi z użyciem botoksu?

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa rozluźnia mięśnie twarzy, blokując ich napięcie. Dzięki temu skóra nie jest stale napięta, co pozwala na uzyskanie trwałej gładkości. Jest to możliwe dzięki zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscu podania toksyny botulinowej. Zabieg nie jest trwały – po kilku miesiącach powraca naturalne przewodnictwo, dlatego konieczne jest powtarzanie zabiegu, by osiągnąć optymalne efekty na stałe.

Na jakie zmarszczki stosuje się botoks?

Botoks znakomicie się sprawdza w wypełnianiu zmarszczek mimicznych, takich jak lwia zmarszczka – pojawiająca się jako bruzda pomiędzy brwiami, kurze łapki – zmarszczki w okolicy zewnętrznych kącików oczu czy zmarszczki poprzeczne czoła. Powstają one w wyniku ciągłego napinania mięśni, dlatego botoks jest świetnym sposobem na ich zniwelowanie. Zlikwidowanie napięcia mięśni w tych partiach twarzy powoduje wygładzenie skóry i zmniejszenie widoczności zmarszczek.

Kiedy zacząć zabiegi z botoksem?

Zabiegi z botoksem można rozpocząć już około 30 roku życia, gdy pojawiają się już zmarszczki mimiczne, ale nie są one jeszcze bardzo głębokie. Botoks przynosi znakomite efekty wygładzające. Choć zwykle to około 40 roku życia, zarówno kobiety, jak i mężczyźni zauważają widoczne zmarszczki, które pragną wygładzić, by przywrócić sobie młodszy wygląd. Niestety zmarszczki są jedną z pierwszych oznak starzenia się. Tymczasem botoks przynosi niemal natychmiastowe efekty. Pierwsze z nich widoczne są już bezpośrednio po zabiegu, a efekt ostateczny w ciągu kilku dni. Warto dodać, że to właśnie u osób młodszych, do około 50 roku życia zabieg z botoksem przynosi najlepsze efekty.

Prewencyjne zastosowanie botoksu

Predyspozycje do powstawania zmarszczek mają charakter genetyczny. Zdarza się, że u dwudziestokilkuletnich osób widoczne są już pierwsze zmarszczki mimiczne, które pogłębiają się z upływem czasu. Czy w takiej sytuacji można zastosować zabieg botoksu? Jeśli w rodzinie występują wczesne zmarszczki mimiczne, które z czasem, nawet już po 30 roku życia przekształcają się w głębokie bruzdy, nie warto czekać. Botoks ma najlepsze działanie w przypadku płytszych zmian. Można go zatem stosować już nawet po 20 roku życia, jeśli jest taka potrzeba, zmniejszając napięcie mięśni i dzięki temu opóźniając pogłębianie się zmarszczek.

O tym, kiedy zacząć zabiegi z botoksem warto zawsze porozmawiać z lekarzem medycyny estetycznej i wspólnie podjąć decyzję o najlepszej metodzie poprawy wyglądu. Połączenie oczekiwań z wiedzą i doświadczeniem lekarza przynosi optymalne efekty.