Zima nie jest łaskawa dla naszej skóry. Mroźny wiatr sprawia, że nasza cera jest wysuszona, a usta spierzchnięte. Sytuacji nie poprawia działanie ogrzewania w domu i klimatyzacji w aucie – te również utrudniają jej zachowanie naturalnego nawilżenia. Osoby o cerze wrażliwej, które zaniedbają skórę w tym okresie, często narzekają na jej pieczenie, a nawet ból. Dlatego warto dowiedzieć się, jak pielęgnować skórę zimą, by móc cieszyć się szusowaniem na stoku czy zwykłym spacerem po zaśnieżonym krajobrazie.

Twój ratunek: krem!

W zimie należy stosować krem, który solidnie natłuści skórę, zawierający wazelinę, oliwę, parafinę lub wosk pszczeli. Te naturalne składniki idealnie chronią skórę przed wysuszeniem. Jeśli w zimie sporo przebywamy na dworze, lub też wybieramy się na narty, warto wybrać krem z filtrem UV. Na stok możemy postawić nawet na filtr SPF 30 lub SPF 50. Wbrew pozorom promienie odbijające się od białego śniegu bardzo intensywnie działają na ludzką skórę. Mróz wysusza również nasze usta, które my mimowolnie zwilżamy śliną. To jeszcze pogarsza ich sytuację – ślina zamarza, a usta pierzchną. Do tego zawiera ona kwaśne enzymy, które jeszcze bardziej podrażniają i tak już suchą skórę.

Odpowiednikiem kremu przy ochronie ust powinna być pomadka w sztyfcie, zapewniająca im solidne natłuszczenie. Ulgą dla spierzchniętych ust może być też… maseczka z miodu. Jeśli zaniedbamy skórę zbyt mocno, przywrócenie jej pełnego zdrowia może wymagać wizyty u dermatologa lub doświadczonej kosmetyczki. Profesjonalne zabiegi, takie jak np. mezoterapia igłowa polegają na podaniu do skóry odpowiednich preparatów, które nie tylko nawilżą i odżywia skórę, ale również nadadzą jej młodzieńczego wyglądu.

Pamiętaj o dłoniach!

Wiele osób nie docenia potęgi zwykłych rękawiczek. A to właśnie one powinny być używane jako podstawowa ochrona skóry dłoni w zimie. Nawet szybkie odśnieżanie samochodu czy zaniesienie zakupów do domu z dłońmi wystawionymi na działanie wilgoci, mrozu i wiatru może spowodować, że skóra na nich zacznie pękać, a nawet krwawić. Jeśli przesuszymy skórę dłoni, pamiętajmy o używaniu dobrego kremu do rąk, a nawet zafundowaniu sobie maski na dłonie. Co ciekawe, wiele masek możemy przygotować ze składników, które znajdują się w naszej kuchni! Oczywiście zawsze najlepszym pomysłem jest regeneracja skóry u doświadczonej kosmetyczki lub manicurzystki.