Zrobienie tatuażu to decyzja, która pozostanie z Tobą na wiele lat. Kiedyś skuteczne usuwanie rysunków na ciele było niemożliwe, jednak obecnie istnieją technologie pozwalające na znaczne osłabienie barwnika umieszczonego pod skórą. W jaki sposób można pozbyć się niechcianego tatuażu o konkretnych kolorach? Czy skorzystanie z lasera jest bezpieczne i skuteczne?

Czy da się całkowicie usunąć tatuaż?

Dokładny przebieg zabiegu usuwania tatuażu zależy w dużej mierze od wielkości, stopnia nasycenia koloru i sposobu wykonania rysunku. Obecnie najpopularniejszą metodą pozbywania się takich ozdób ciała jest laseroterapia, którą niekiedy trzeba powtórzyć nawet kilka razy. Niewielkie, wyblakłe tatuaże znikają znacznie szybciej niż wyraziste, ciemne rysunki wykonane tuszem umieszczonym głęboko pod skórą. Z tego powodu usuwanie makijażu permanentnego jest zwykle najłatwiejsze.

Problem pojawia się również w przypadku barwników, głównie czerwonych i żółtych. Czasami pozbycie się koloru jest niezwykle trudne lub niemal niemożliwe. Z tego powodu należy liczyć się z tym, że niechciany tatuaż może nie zniknąć w stu procentach. Niekiedy skóra w miejscu starego rysunku zostaje odbarwiona, dlatego wiele osób decyduje się na rozjaśnienie wzoru do pewnego stopnia, a następnie przykrycie go nowym motywem.

Jak pozbyć się tatuażu?

Obecnie najpopularniejszą metodą pozbywania się tatuaży jest laseroterapia oferowana przez takie firmy, jak gabinet medycyny estetycznej Keramed we Wrocławiu. W miejscach tego typu pracują specjaliści, którzy dysponują sprzętem pozwalającym na znaczne zmniejszenie widoczności tuszu – w tym laserem pikosekundowym, który cechuje się znacznie większą efektywnością niż tradycyjny laser q-switch.

Metoda laserowa bazuje na pochłanianiu barwników przez związki lasera. Każdy kolor wymaga zastosowania fali o konkretnej długości. Najbardziej czasochłonne jest usuwanie wzorów czerwonych, zielonych i niebieskich. Żółte motywy są pochłaniane w niewielkim stopniu, dlatego pozbycie się tego barwnika często jest praktycznie niemożliwe.

Usuwanie tatuażu okazuje się najskuteczniejsze w przypadku rysunków wykonanych czarnym tuszem. Wówczas konieczne jest zastosowanie mniejszej liczby sesji niż wtedy, gdy planujesz pozbyć się kolorowego motywu. Rozbity barwnik jest stopniowo wydalany z organizmu, a widoczność tatuażu zmniejsza się wraz z kolejnymi zabiegami.

Inne metody usuwanie tatuaży

Laseroterapia nie jest jedyną metodą usuwania tatuaży. Warto tu wspomnieć o nielaserowym zabiegu Skinial, w ramach którego wykonuje się działania przypominające wykonywanie tatuażu. Skinial polega na otwarciu naskórka za pomocą specjalistycznego urządzenia zakończonego modułem z igłami oraz aplikacji płynu z zawartością kwasu mlekowego. W kontakcie z barwnikiem zastosowanym podczas tatuowania dochodzi do uaktywnienia komórek żernych oraz układu odpornościowego. Dzięki temu możliwy jest transport barwnika blisko powierzchni skóry i wytworzenie się strupka, który odpadnie po kilku tygodniach, odsłaniając czystą i niezabarwioną skórę. Keramed jest jedynym gabinetem medycyny estetycznej w Polsce, który wykonuje zarówno laserowe zabiegi usuwania tatuażu, jak i metodę skinial.

Wyróżnia się także inne sposoby, takie jak dermabrazja mechaniczna czy salabrazja. Pierwszy zabieg polega na usuwaniu powierzchownych warstw skóry za pomocą głowicy ściernej. Drugi natomiast bazuje na użyciu chlorku sodu. Obie metody są znacznie mniej skuteczne niż użycie lasera, pozwalając na usunięcie jedynie tej części barwnika, która została umieszczona w płytkich warstwach skóry. Stosując sposoby chemiczne, można także doprowadzić do powstania nieestetycznych odbarwień.

Istnieje również opcja skorzystania z metody chirurgicznej. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy laseroterapia okazała się nieskuteczna. Wówczas mogą jednak powstać blizny, które często są bardzo rozległe i widoczne. Z tego powodu metoda chirurgiczna jest stosowana jedynie w przypadku niewielkich tatuaży.

Jeszcze mniejszą popularnością cieszą się peelingi chemiczne i zastrzyki. W pierwszym przypadku stosuje się kwas działający złuszczająco. W drugim konieczne jest wstrzyknięcie roztworu soli w tkanki przylegające do tych, w których znajduje się tusz. Obie metody wiążą się jednak z dużym ryzykiem i nie są tak skuteczne jak rozbicie barwnika laserem.