Produkcja potu to dla naszego organizmu normalny sposób na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała oraz wilgotności. Dlatego każdy z nas posiada gruczoły potowe w okolicach dołów pachowych, czoła, dłoni czy stóp – ich liczba może sięgać nawet 4 milionów. Stosunkowo często jednak zdarza się, że pracują one zbyt wydajnie, co objawia się nadpotliwością różnych sfer naszego ciała. Takie nadmierne wytwarzanie potu może mieć różne przyczyny, a zatem również leczenie może wyglądać różnie. Jak to wygląda w przypadku nadpotliwości pach? Jak można skutecznie poradzić sobie z tym problemem? Zapraszamy do lektury.

Nadpotliwość pach – na czym polega?

Nadpotliwość – czyli nadmierne wytwarzanie potu przez nasz organizm – ma miejsce wówczas, gdy ilość potu przez niego produkowana jest wyższa niż wymagana do utrzymania podstawowej, stałej temperatury. Mówimy wówczas o nadmiernym poceniu najczęściej dłoni, stóp czy właśnie pach. Nasze gruczoły potowe są po prostu nadaktywne. Jakie mogą być tego przyczyny?

Należy wspomnieć, że rozróżniamy dwa rodzaje nadpotliwości: pierwotną oraz wtórną. Nadpotliwość pierwotna nie ma najczęściej żadnego podłoża chorobowego, może więc być uwarunkowana genetycznie, lecz wykazuje się nawet stukrotnie wyższą aktywnością elektryczną nerwów regulujących pocenie. Nie poznano do tej pory przyczyn występowania nadpotliwości pierwotnej. Nadpotliwość wtórna z kolei może być wynikiem współistniejących schorzeń (np. zaburzeń hormonalnych, metabolicznych, neurologicznych, guzów czy przewlekłych zakażeń) lub stosowanej w związku z nimi farmakoterapii.

Choć ta dolegliwość niekoniecznie jest groźna dla naszego zdrowia ogólnego, potrafi być naprawdę bardzo niekomfortowa i prowadzić nawet do zamknięcia się w sobie i ograniczenia kontaktów towarzyskich. Nie jest to jednak problem rzadko spotykany – zmaga się z nim nawet 3 % populacji. Jak więc można sobie z nim poradzić?

Sposoby leczenia nadpotliwości

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z problemem nadpotliwości. Najczęściej sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju problemu i miejsca, w którym on występuje. Najczęściej pacjenci po zauważeniu u siebie objawów próbują je zniwelować za pomocą specjalistycznych preparatów kosmetycznych. Stosowane miejscowo pozwalają one zmniejszyć ilość produkowanego przez gruczoły potu. Dzielimy je na nieco słabsze preparaty o przyjemnym zapachu do stosowania w ciągu dnia oraz te o mocniejszym stężeniu zalecane do stosowania na noc. Można także z takim problemem udać się do dermatologa, który może wykorzystać na przykład rozcieńczony roztwór urotropiny, by na kilka dni ograniczyć aktywność konkretnych gruczołów potowych. Innym zabiegiem stosowanym na przykład w gabinetach kosmetycznych może być jontofreza wodna, czyli podłączenie do dłoni lub stóp specjalnych elektrod w trakcie kąpieli wodnej. Czy istnieją jednak bardziej skuteczne i trwałe sposoby leczenia nadpotliwości pach?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia nadpotliwości jest użycie toksyny botulinowej – czyli popularnego botoksu. Szczególnie dobrze sprawdza się on właśnie w rejonie pach. Jak to wygląda? Podobnie do zabiegu mezoterapii: poprzez bardzo płytkie, wielokrotne nakłucia podawana jest botulina w niewielkich ilościach. Jej działanie pozwala zablokować aktywność mięśni opróżniających gruczoły potowe, a także nerwów odpowiadających za stymulowanie wytwarzania potu. Ogromną zaletą tego zabiegu jest jego bezinwazyjność – nie wymaga on zazwyczaj specjalnego znieczulenia, a tuż po jego wykonaniu można wrócić do normalnej aktywności. Co więcej, efekty uzyskane w ten sposób potrafią się utrzymać przez okres od 6 do nawet 12 miesięcy. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z nadpotliwością pach przez cały rok.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości za pomocą botoksu? Z pewnością zabiegu takiego nie można wykonać u osób cierpiących na różnego rodzaju choroby mięśni powiązane z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Poza tym nie zaleca się stosowania botoksu w czasie ciąży ani karmienia piersią. Przeciwwskazaniem są też wszelkie infekcje skóry, zaburzenia krzepnięcia, a także stosowanie leków powodujących rozluźnienie mięśni. Jeśli masz wątpliwości, czy w twoim przypadku zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej będzie najlepszym rozwiązaniem w leczeniu nadpotliwości, skontaktuj się z gabinetem medycyny estetycznej, który ma doświadczenie w tego typu zabiegach. Profesjonaliści z pewnością dobiorą najlepsze metody, by pomóc ci pozbyć się problemu na jak najdłuższy okres czasu.