Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jest bardziej znany jako „wampirzy lifting”. Skąd wzięła się ta mroczna nazwa? Osocze przed zabiegiem pozyskuje się z własnej krwi pacjenta. Własne osocze okazuje się być niezwykle skutecznym środkiem, jeśli chodzi o zabiegi odmładzające. Organizm rozpoznaje je jako „coś znanego i naturalnego”, przyswaja więc je o wiele lepiej, niż sztuczny kosmetyk.

W jaki sposób osocze odmładza?

Jak podanie osocza wpływa na skórę? W preparacie znajdują się płytki krwi, zawierające mnóstwo składników aktywnych i unikalne komórki macierzyste danego pacjenta – są one uważane za jedne z najlepszych biostymulatorów. To właśnie dzięki nim regenerują się nasze narządy, odbudowują tkanki, czy przebudowują naczynia krwionośne. Czynniki wzrostu pochodzące z krwi pobudzają skórę do regeneracji. Mówiąc najprościej, staje się ona elastyczna, jędrna i gładka – zaczyna wyglądać młodziej. Zabieg pobudza fibroblasty (komórki skóry) do tworzenia nowego kolagenu. Biostymulujące walory osocza bogatopłytkowego od lat wykorzystuje się nie tylko w kosmetologii, ale też m.in. w ortopedii, chirurgii, czy stomatologii.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg nie jest bolesny, może co najwyżej sprawiać lekki dyskomfort. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem  pobierana jest od niego krew – ok. 9-27 ml. Krew trafia do próbówek, a te z kolei – do specjalnej wirówki. W trakcie wirowania dochodzi do oddzielenia erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. W naszym gabinecie powierzchowną cześć osocza podgrzewamy, by stworzyła gęsty żel, do którego trafi osocze najbardziej wartościowe, z największą ilością płytek. Przy wampirzym liftingu żel podaje się kaniulą do głębszych warstw skóry, część osocza trafia do warstw płytszych, podobnie jak w przypadku mezoterapii. Na skórze praktycznie nie widać śladów nakłuć, dlatego pacjent może po zabiegu powrócić do normalnej aktywności życiowej. Wampirzy lifting wykonuje się na twarzy, szyi, dekolcie, ale też skórze głowy (leczenie łysienia) i dłoniach. Ze względu na naturalne osocze zabieg należy do jednych z najbardziej bezpiecznych – nie powoduje alergii. Nie ma wobec niego też wielu przeciwwskazań. Powinny unikać go kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z czynnymi stanami zapalnymi, zaburzeniami krzepliwości krwi, nowotworami i chorobami autoimmunologicznymi. Zabieg oczywiście powinien być wykonany przez kompetentną osobę w sterylnych warunkach.