Bruksizm to inaczej zgrzytanie zębami podczas snu. Szacuje się, że dolegliwość ta może dotyczyć nawet 10 proc. dorosłej populacji, problem nie jest więc rzadki. Z czego wynika ta przypadłość oraz jak można ją leczyć?

Czym dokładnie jest bruksizm?

Bruksizm to nadmierne tarcie zębami dolnymi o górne. Zaburzenie to objawia się przede wszystkim podczas snu, choć może występować także przed zaśnięciem oraz po przebudzeniu.

Wciąż nie do końca zbadano, jakie mogą być przyczyny bruksizmu. Jednak według naukowców odpowiada za niego przede wszystkim stres, którego na co dzień doświadczać może nawet 95 proc. pracowników. Organizm próbuje radzić sobie z nim na różne sposoby, a nagromadzenie negatywnych emocji może objawiać się właśnie zgrzytaniem zębami w nocy.

Oczywiście nie są to jedyne przyczyny bruksizmu. Należą do nich również:

  • wady zgryzu oraz wady w budowie jamy ustnej,
  • nerwice i przewlekłe stany lękowe,
  • nałogi, w tym palenie wyrobów tytoniowych,
  • niewłaściwie dopasowane protezy zębowe.

Dlaczego trzeba leczyć bruksizm?

Jak pokazują badania, zaledwie 20 proc. osób mających bruksizm podejmuje się jego leczenia. Leczenie bruksizmu jest jednak konieczne, bowiem zignorowanie objawów może doprowadzić nie tylko do starcia zębów, ale również bólu głowy i szczęki, a także szumów usznych.

Jak poradzić sobie z bruksizmem?

Metody leczenia bruksizmu uzależnione są od tego, co doprowadziło do powstania problemu. Dlatego też pierwszym etapem powinna być dogłębna diagnostyka, najlepiej dentystyczna. Dopiero potem wdraża się odpowiednie metody, które mogą opierać się na:

  • wstrzyknięciu botoksu – toksyna botulinowa, czyli inaczej właśnie botoks, pozwoli na osłabienie mięśni żwacza, co w wielu przypadkach zmniejsza siłę zaciskania zębów,
  • wykonanie szyny na czas snu – pomocne może być również zakładanie na czas snu szyny, która zapobiegnie ocieraniu się zębów. Metoda ta leczy jednak objawy, a nie przyczyny problemu,
  • wdrożenie farmakoterapii – poza powyższymi sposobami leczenia bruksizmu, pomocne może być również sięgnięcie po leki, jeśli przyczyną problemu jest przewlekły stres lub stany lękowe.

Jak widać bruksizm to poważny problem i przede wszystkim nie należy go ignorować. Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne sposoby na to, jak sobie z nim radzić. Z takich metod korzystamy również w naszym gabinecie medycyny estetycznej.